Граџан позитивен, Периќ патува и ќе игра за БиХ на ЕП

Од двајцата репрезентативци на БиХ кои играат за Еурофарм Пелистер, еден ќе стартува со натпреварите на Европското првенство бидејќи пред заминувањето Елмир Граџан беше позитивен на тестот за Ковид 19.

Граџан е еден од четворицата позитивни, а на списокот се уште и Адмир Ахметашевиќ, Дино Хамидовиќ и Ален Овчина. Тие остануваат дома во изолација и ќе почекаат негативен тест и дозвола да се придружат.

Сепак, Ивица Обрван има добар состав со кој ќе се обиде да стигне до позитивен резултат против Шпанија, Шведска и Чешка.

Во составот се најдоа:

ГОЛМАНИ: Бењамин Буриќ, Небојша Бојиќ.

КРИЛА: Владо Драганиќ, Енес Кешкиќ, Ибрахим Хасељиќ, Лука Периќ.

БЕКОВИ: Един Клис, Мирко Херцег, Никола Прце, Мирсад Терзиќ, Јосип Периќ, Милан Вукшиќ, Иван Карачиќ, Марко Лукиќ, Дејан Малиновиќ.

ПИВОТИ: Владимир Врањеш, Сењамин Буриќ, Адин Фаљиќ, Драган Шољиќ.