Вујовиќ упати проектил, топката се прошета до голот на Романија ( ВИДЕО)

Репрезентацијата на Црна Гора ја совлада Романија со 23:19 и извади билет за настап на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Еден од надежите на црногорскиот ракомет, Бранко Вујовиќ беше предводник во неговата селекција против Романците. Ракометарот на Црна Гора ја предводеше листата на стрелци заедно со Марко Ласица, а двајцата ракометари постигнаа по пет гола.

Неколку гола на Вујовиќ беа постигнати од тешки позиции, а следниот гол на видеото беше забележано од камерата на ЕХФ. Вујовиќ од девет метри упати проектил, а топката помина низ иглените уши на романската одбрана и потоа низ рацете на противничкиот голман.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EHF EURO (@ehfeuro)