Величковска со десетка се загреа за двобојот со Словенија

Репрезентативката на Македонија, Габриела Величковска постигна десет гола на последниот натпревар за својот тим Кот Баске при победата на гостувањето кај Бержерак од 29:26.

Величковска одигра одличен натпревар откако успеа да ги води своите колешки во победа. Таа доминираше на теренот и одработе добро и во нападот и во одбраната. Два од погодоците беа постигнати од линијата од седум метри, а имаше и едно исклучување.

Според процентот на реализација имаше висока прецизност бидејќи постигна десет гола од 12 удари така што успеа да заврши одлична работа за својот тим и во одлична форма допатува за репрезентативната активност.

Како што е познато Македонија ја очекуваат два дуели против Словенија така што оваа форма на Величковска само може да радува бидејќи секоја ракометарка која е во добра форма може да има добар придонес и за националниот тим.