Дисингер неизвесен за настап против Мешков Брест

Ракометарите на Вардар утре патуваат за белорускиот Брест со чартер лет, а в среда  ќе го играат првиот натпревар од Лигата на шампионите против незгодниот домаќин.

Стратегот на европскиот шампион би требало да смета на комплетниот ростер за првиот дуел во елитното натпреварување, а меѓу патниците ќе биде и капитенот Стојанче Стоилов, кој ја доби битката со коронавирусот.

По вечерниот тренинг Алушовски ќе реши кои други ракометари ќе патуваат за Брест, а има мала дилема околу левиот бек Кристијан Дисингер, кој има истегнување на задната ложа.

Натпреварот меѓу Мешков Брест и Вардар ќе се одигра в среда во салата „Викторија“ со почеток во 18:45 часот, а ќе го судат руските арбитри Евгениј Зотин и Николај Водков.

ГЛАСАЈТЕ ЗА НАЈКОРИСНИОТ РАКОМЕТАР НА ПРВО КОЛО ОД МАШКА СУПЕРЛИГА

Златко Хорват, десно крило, Металург
23.74%, 118 од 497 гласа
Мите Караиванов, лев бек, Астраион
20.93%, 104 од 497 гласа
Филип Кривокапиќ, среден бек, Охрид
18.71%, 93 од 497 гласа
Бранко Канкараш, пивот, Металург
11.87%, 59 од 497 гласа
Петар Ангелов, голман, Пролет 62
9.46%, 47 од 497 гласа
Мирко Мајиќ, лево крило, Бутел
8.45%, 42 од 497 гласа
Никола Роглев, десен бек, Младост
6.84%, 34 од 497 гласа