Вардар не издржа 60 минути: Кил со голем пресврт до голема победа

Ракометарите на Вардар врзаа три порази по ред во Лигата на шампионите откако не успеа да одигра две добри полувремиња против Кил и во вториот дел ја загуби предноста, па финишираше со резултат од 26:29.

Според играта која беше до 40. минута Вардар заслужи многу повеќе на овој дуел, но периодот од 41. до 50. минута беа клучните за победникот бидејќи тогаш Кил успеа да направи пресврт и да има целосна контрола до крајот за обезбедување на триумф.

Од почетокот на натпреварот екипата на Вардар имаше контрола. Мартин Томовски и Тимур Дибиров беа играчите кои ги водеа „црвено-црните“ кон позитивен резултат и тоа функционираше добро така што требаше само да се одработи задачата. Сепак, одбраните на Томовски не се користеа најдобро бидејќи предноста на почетокот беше најмногу два гола, 3:1.

Во поголемиот дел од првото полувреме резултатот беше нерешен или еден разлика за еден од тимовите. И во таков ритам, Вардар имаше контрола, па во последните две минути стигна до плус три и на одмор да замине со 13:10.

Првите десет минути од второто полувреме останаа со иста предност за Вардар. „Црвено-црните“ имаа контрола и водеа со 18:15 кога за седум минути сè беше уништено односно загубено. Со 5:0 тимот на Кил ги сврте работите во своја полза и тука почна со контрола на играта и водењето на натпреварот кон победа.

Вардарци се обидоа, но не можеа да се вратат во средбата. Имаше моменти кога имаа и двајца играчи повеќе, но и тогаш не успеваа бидејќи Дувњак беше расположен и погодуваше од секоја позиција. На крајот беше 26:29 со што Кил дојде до нова победа, а Вардар остана на пет поени освоени од првите три кола.

26 - 29
Конечен резултат

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ВАРДАР 19611326Пораз
КИЛ1029Победа

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Борко Ристовскиголман00
5Стојанче Стоиловпивот02
6Оливие Њокаслев бек02
7Патрик Валчакпивот00
8Јоел Куни Моралесдесен бек02
9Гоце Георгиевскидесно крило01
10Кевин Њокасдесен бек01
12Мартин Томовскиголман00
13Дијало Бакарилев бек21
14Јан Чуваралево крило00
22Жереми Тотопивот22
24Анте Гаџацентрален бек02
28Филип Талескилев бек02
31Тимур Дибировлево крило010
45Дарко Ѓукиќдесно крило00
47Анте Кудузлев бек01
 Вкупно 426

КИЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Никлас Ландинголман01
3Свен Еригдесно крило00
4Домагој Дувњакцентрален бек07
6Харалд Рајнкинддесен бек13
7Магнус Ландинлево крило00
18Никлас Екбергдесно крило06
20Максимилијан Бенитезпивот00
21Дарио Квенштетголман00
22Филип Максимилан Вагерлев бек00
23Руне Дамкелево крило13
24Миха Зарабеццентрален бек02
28Павел Хораклев бек21
53Никола Биликлев бек00
61Хендрик Пекелерпивот06
 Вкупно 429

Officials

Судии:
Артур Брунер -Швајцарија
Морад Салах -Швајцарија

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ГРУПА А

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ПСЖ ХЕНДБОЛ1080216
2ВЕСПРЕМ1072116
3МАГДЕБУРГ1062214
4Динамо Букурешт1043311
5ГОГ104159
6ППД ЗАГРЕБ103258
7ВИСЛА ПЛОЦК102175
8ПОРТО100191