Вардар има минус два на одмор во Белорусија

После првите 30 минути во новата сезона од Лигата на шампионите екипата на Вардар има негатива од два гола против Мешков Брест. Белорусите водат со 12:10 така што во вториот дел ќе биде уште поинтересно.

Од почетокот се виде мотивираност во играта на Вардар. Ракометарите влегоа сериозно во средбата и најавија добра игра. Успеваа на моменти и да бидат подобриот ривал така што резултатот беше израмнет.

После десет минути игра, Мешков Брест имаше два гола предност и водство од 5:3, но набрзо вардарци со одлична игра дојдоа до пресврт и поведоа со 6:5. Тука дојде до застој, а после 7:7 во 19. минута домашните влегоа во серија.

За пет минути казнија неколку грешки на вардарци, па лесно дојдоа до 11:7 така што ова беше момент за аларм кај актуелниот првак на Европа. Полека се врати ритамот и на три минути до крајот на полувремето беше 11:9 за Мешков Брест. Сепак, не беше искористена шанса за минус еден, па Пачковски донесе 12:9. Дисингер брзо успеа да врати, така што го постави резултатот од 12:10 на паузата.

Инаку, вардарци имаа напад и за гол негатива, но повторно не успеаја да реализираат.

После првите 30 минути најефикасен играч на Вардар е Марко Вујин, кој има четири гола. Двапати погоди Ловро Јотиќ, а по еднаш прецизни беа Дибиров, Чупиќ, Гаџа и Дисингер. Во Мешков Брест, Вајлупов со четири гола беше прв стрелец.