Важен триумф за кавадарчани – Тиквеш се полн плен од Кисела Вода

Ракометарите на Тиквеш остварија важна победа на стартот од разигрувањето за опстанок во Суперлигата, откако славеше над засилениот Јуниор Кисела Вода (дојдоа два средни бека Гичев и Мршуља) со 18-26.

Во првиот дел, двете екипи правеа технички грешки, но голманите беа на висина на задачата, па немаше многу погодоци. По 5-5, Тиквеш се одлепи на 5-8, а до крајот на полувремето гостите поведоа со 7-9.

Во второто полувреме голманот на кавадарчани, Стојаноски бранеше одлично, а неговите соиграчи немаа големи проблеми да реализираат во нападот и ги казнуваа сите грешки на домашните.

Поведе Тиквеш со плус шест на петнаесетина минути до крајот, 14-20, а до крјаот избраниците на Горан Андоновски ја одржаа и зголемија предноста за конечни 18-26 и за важни бодови од незгодното гостување.

18 - 26
Конечен резултат

Место

УС „Круме Кепески“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЈУНИОР К.В.718Пораз
ТИКВЕШ 2014926Победа

ЈУНИОР К.В.

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Матеј Петковскиголман00
2Марио Гичевцентрален бек15
3Андреј Крстевски-00
4Марко Трајковскипивот01
5Мартин Бошковскипивот01
6Стефан Крстескидесно крило01
7Бојан Маневцентрален бек03
8Кирил Пешкирски-14
9Дамјан Трајковскицентрален бек00
18Игор МршуљаСреден бек01
23Стефан Стојановскилев бек30
30Стефан Јордановски-00
88Томче Трајчевскипивот00
97Жарко Барјактаревиќдесен бек02
 Вкупно 518

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Александар Стојаноскиголман10
3Пеце Ѓорѓиоскипивот06
9Орданчо Лазовлево крило02
10Борис Илиевскипивот00
12Марјан Велковголман00
14Душан Медиќцентрален бек01
18Вања Смиљаниќдесен бек03
19Дејан Гошевскидесен бек01
23Костадин Петровпивот00
26Ристо Окардовпивот00
33Димитар Коцевлево крило22
34Страхиња Симиќцентрален бек06
16Васо Димитровголман00
24Дарко Кондевлево крило01
77Јане Јанчевцентрален бек04
 Вкупно 326

Officials

Судии:Делегат:
ИЛИЕВСКИ МЕТОДИЈА
ИЛИЕВСКИ МИХАЈЛО
ОГНЕНОВ ИГОР