Бутел Скопје го испоти Еурофарм Пелистер, но гостите си заминаа со три бода

Екипата на Еурофарм Пелистер со победа од 26:29 си замина од Скопје од двобојот против Бутел Скопје со што ја оправда улогата на фаворит иако наиде на силен отпор.

Од почетокот на средбата се виде дека составот на Бутел Скопје ќе може да даде отпор и да парира. Играше одлично и неколку минути беше израмнето. Сепак, после средината на првото полувреме дојде до нешто подобра игра во која гостите одработија нешто подобро и дојдоа до 11:8.

Оваа разлика остана и во продолжението од првото полувреме кое финишираше со три гола предност за тимот од Битола. Малата разлика на теренот беше крунисана со 16:13 после 30 минути игра.

Во продолжението надигрувањето беше во ист стил, но немаше големо зголемување на разликата. Гостите ја контролираа предноста, но не направија преголема разлика која би дала сигурност. Место тоа мораше до крај да има потење.

Домашните влегоа посилно во финишот и се обидоа да дојдат до изненадување, но немаше ниту време ниту простор. Оттаму остана разликата од првото полувреме, па на крајот Еурофарм Пелистер ги обезбеди трите бода со победа од 29:26.

8 мај 2021
26 - 29
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
8 мај 2021 20:36 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2020/2021 08.05.2021 60'

Место

УС „Антон Димитров“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
БУТЕЛ1326Пораз
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1629Победа

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Наум Симјановскиголман00
6Јовица Младеновскилев бек28
7Томче Стојановскилев бек01
8Димитар Ѓеоргиевскицентрален бек00
9Марко Божиновскилево крило01
10Марко Митевцентрален бек10
14Бојан Спасовскипивот01
15Златко Мојсоскидесно крило01
17Бојан Спасовскидесен бек02
18Христијан Милошевскилев бек00
23Горан Печенковскицентрален бек00
24Златко Даскалоскиголман00
26Душан Трифковиќ-12
33Владимир Јевтиќпивот01
34Кристијан Василевскипивот04
64Мирко Мајиќлево крило15
 Вкупно 526

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек15
3Гоце Ојлескилево крило11
4Никола Маркоскипивот00
6Бојан Маџовскилево крило02
7Дејан Кукуловскилев бек00
10Томислав Кушанпивот12
13Мирко Радовиќдесен бек01
14Марио Танкоскицентрален бек02
18Јосип Периќцентрален бек06
19Ненад Костескидесно крило05
21Градимир Чаневскиголман00
24Милорад Кукоскилев бек00
27Дарио Петровскилев бек00
30Мартин Велковскидесен бек03
59Елмир Граџанпивот01
88Карим Хендавиголман01
 Вкупно 329

Officials

Делегат:Судии:
МЕТАЛАРИ КАМЕРНАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-ОФ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ22701515