Алкалоид како брз воз низ Ѓорче Петров, Ѓорѓиев стрелаше десет пати

Тимот на Алкалоид ја забележа втората победа во Првата лига, откако оствари триумф на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров со убедливи 22-36.

Само на стартот беше 2-2, а потоа се беше во знакот на гостинскиот тим. Уште по првиот дел стана јасно која екипа ќе ги собере бодовите, со оглед на тоа што Алкалоид поведе со 10-19.

Второто полувреме не донесе никаква неизвесност и гостите доминираа на теренот за триумф со 14 погодоци разлика.

Најдобар стрелец кај Алкалоид беше репрезентативецот Игор Ѓорѓиев со десет гола, а по пет постигнаа Мартин Серафимов и Теодор Тодески. Кај домаќинот се истакнаа Мартин Велковски и Антонио Николовски со по четири гола.