Загубија со девет на првиот меч, но го добија реваншот со десет гола разлика!

Селекцијата на Италија обезбеди место во втората фаза од квалификациите за СП 2025 година што ќе се игра во Данска, Норвешка и Хрватска, откако ја победи Турција во реваншот со 37-27.

Иако Турците го добија првиот меч на домашен терен со 37-28, сепак доживеаја дебакл на гостувањето во Италија и загубија со десет погодоци.

Најдобри стрелци кај Италија беа Менгон и Морети со по седум гола, додека исто толку даде Пеливан за Турција, за која играше и членот на Охрид, Ерај Каракоч, и постигна два погодока.

Покрај Италија, место во втората фаза од квалификациите за СП 2025, обезбедија и Естонија, која славеше вторпат над Летонија, овојпат со 28-22, како и Финска, со уште еден убедлив триумф над Велика Британија со 33-12.

Словачка загуби кај Косово со 28-25, но првата победа од десет гола беше доволна за пласман во следната фаза од квалификациите. Последниот патник ќе биде познат по одложениот двомеч меѓу Луксембург и Израел.

Во втората фаза веќе се пласирани Литванија, Белгија и Украина, кои со петте селекции што играа претквалификации ќе формираат четири бараж двојки.