Вренцоски и Јорданов го водеа Шампион до победа во Струмица

Екипата на Шампион денес се израдува на третата победа во Првата лига, откако во натпревар од 4. коло славеше на гостувањето во Струмица кај Астраион со 27:24 (14:13).

Тимот од Скопје со освоената победа останува во игра за првата позиција во рамки од групата А, во која како истакнатите фаворите се Драчево и Младост Богданци.

За Астраион ова беше прв сезонски пораз, но и струмичани остануваат во игра за горниот дел на табелата, па така до крајот на сезоната се очекува да има голема борба за пласман во прволигашкиот плеј-оф.

Најефикасни во победничката екипа беа Бојан Вренцоски и Андреј Јорданов со по седум погодоци.

Во составот на Астраион најрапсоложен беше Васе Наков, постигна 11 погодоци во гостинската мрежа.