Стружанка сигурна против Овче Поле СУ

Екипата на Стружанка ја запиша втората победа во Женската лига, откако на свој терен славеше над Овче Поле СУ со 31:14 во натпревар од 5. коло.

Домаќинките одиграа одлично во текот на сите 60 минути и во ниту еден момент не дозволија да има било каква неизвесност.

Победникот на дуелот беше одлучен уште по првото полувреме, кое домаќинките го добиаја со десет гола разлика, 16:6.

Дополнителен проблем во второто полувреме за гостинките беа црвените картони за Елена Вучевска и Анастасија Сентовска, кои беа најефикасни во гостинската екипа, па така домашниот табор ја искористи ситуацијата на терен и дополнително ја зголеми предноста.

Предводник во победничката екипа беше Марија Голабоска со осум погодоци, три помалку постигнаа Теодора Маркоска и Мендувие Далипоска.

Кај Овче Поле СУ најефикасни беа Елена Вучевска со шест и Анастасија Сентовска со четири погодоци.