Стојановиќ дебитираше со победа, Тиквеш одработи рутински против Струга

Тимот на Тивкеш стартуваше со победа во разигрувањето за титулата во Супер лигата, откако во „Јасмин“ славеше против незгодната Струга со 32-25. Стружани парираа во одреден дел од натпреварот, кавадарчани ја преземаа контролата во финишот на првиот дел и имаа плус четири, но на стартот на второто полувреме гостите се вратија во егал. Сепак кога требаше да се направи завршиот чекор, им снема идеја во нападот и Тиквеш рутински одработи до крајот за победа на дебито на тренерот Раде Стојановиќ и три бода на стартот од плеј-офот.

Гостите одржуваа рамнотежа на стартот, во два наврати водеа со по два гола разлика, но по 5-4, следуваше една серија на кавадарчани од четири погодоци преку Стефановиќ, Симиќ и Мајиќ за 8-5. Беше и 10-7, но стружани преку Бошњак и Тренчевски за момент се врати во игра, но одново следуваа грешки во нападот и Тиквеш се одлепи на највисоки плус четири, 14-10. Малата деконцетрација на домашните беше казнета со два гола на Струга за 14-12 на паузата.

Гостите не се откажуваа од борба за камбек и успеаја набрзина да стигнат до егал на стартот на вториот дел, 15-15. Беше и 17-17, но потоа избраниците на Наум Танески не можеа да го издржат ритамот што сами го наметнаа. Се зголемија грешките во нападот, Обина казни на два пати, Симиќ и Мајиќ исто така во брзи контранапади погодуваа за 23-18 кога имаше да се игра уште петнаесетина минути до крајот на мечот.

Гемаљевиќ му фати пенал на Бошњак , Тиквеш се одлепи на плус шест 27-21 и веќе немаше дилеми околу победникот. Шанса меѓу домашните стативи доби младиот Бакев, но тоа немаше влијание на резултатот.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Обина со седум и Мајиќ со пет погодоци, додека кај Струга, Бошњак имаше десет погодоци, а по четири пати стрелаа искусните Тренчевски и Младеновски. Струга следниот викенд ќе игра против Охрид, додека кавадарчани му гостуваат на вицепрвакот во Автокоманда.