Спартак ја освои Гевгелија

Тимот на Спартак славеше на гостувањето кај Гевгелија со убедливи 34-21 во натпреварот од 8 коло во Женската лига.

Избраничките на Велимир Мицевски уште од стартот поведоа со 6-1 и најавија дека трите бода ќе патуваат за Скопје.

Домаќинките почнаа да погодуваат, но не успеваа да се приближат на помала негатива од четири гола. На пауза Спартак водеше со 15-9.

На стартот на вториот дел гостинките се одлепија на плус осум, 17-9 и до крајот на мечот само ја зголемуваа предноста.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Михаела Ангеловска со девет и Мила Мемов со седум гола, додека кај Гевгелија се истакна Симона Динева со седум погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130