Шампионот со „шест од шест“ – Еурофарм Пелистер рутински одработи против Струга

Македонскиот шампион Еурофарм Пелистер ја забележа шестата победа во шестиот натпревар од суперлигашкиот плеј-оф, откако на домашен терен рутински одработи против Струга и славеше со 34-23.

Иако гостите пружија солиден отпор во првиот дел, сепак немаа сили да му парираат на шампионот, кој без загубен бод продолжува кон одбрана на титулата.

Стружани водеа со 7-6, но потоа битолчани со серија од пет погодоци направија комплетен пресврт и поведоа со 11-7, а по 13-9 следуваа уште три гола на Борзаш, Танкоски и Василев за убедливи плус седум на паузата, 16-9.

Вториот дел мина без посебни возбудувања, двајцата тренери им дадоа шанса за настап на сите ракометари, а гостите немаа сили да се заканат и на крајот заминуваат од Битола со убедлив пораз.

Предводници во домашниот тим беа Василев со шест и Цехте со пет погодоци, додека кај Струга најдобри стрелци беа Тренчевски и Бошњак, со по осум гола. Во следното коло пелистерци му гостуваат на вицепрвакот во Автокоманда, додека Струга ќе го пречека составот на Пролет.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР12110135
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1200120