Прв интернационален предизвик: Ангела Јанкуловска се сели во Чешка!

Репрезентативката на Македонија, Ангела Јанкуловска, во новата сезона ќе го има првиот интернационален предизвик во својата кариера.

Битолчанката одлучи своите квалитети да ги презентира во странство и потпиша договор со чешкиот суперлигаш Славија од Прага.

Станува збор за екипа која што во штотуку изминатата сезона заврши на 4. позиција во плеј-оф фазата од најквалитетното натпреварување на Чешка.

Битолчанката во изминатите три сезони настапуваше за Ѓорче Петров, претходно беше дел од екипите на Куманово и матичниот Пелистер.

Јанкуловска со тимот на Ѓорче Петров освои три домашни титули, како и една Куп титула, додека со Куманово се радуваше на две титули во националниот шампионат и на едно злато во Куп натпреварувањето на Македонија.