Пелистерци во Охрид го играат најважниот сезонски меч, Тиквеш на гости кај Вардар

В петок ќе започне новото, 10. коло во суперлигашкиот плеј-оф/аут и до крајот од тековната сезона ќе преостанат да се одиграат уште четири кола.

И по девет одиграни кола, се уште не е познато дали Еурофарм Пелистер ќе ја одбрани шампионската титула.

Битолчани се лидери на табелата, имаат 26 бодови, потоа на второто место е Вардар со 24 бодови, тимот на Охрид има 23 бодови, а на 4. позиција е вицепрвакот со 21.

Вардар и Охрид имаат свои математики за првото место, но Еурофарм Пелистер со победа на неделниот дуел против „гладијаторите“ ќе има отворен пат кон посакуваната цел.

Во игра за пласман меѓу најдобрите четири екипи останува тимот на Тиквеш, кој во претходното коло беше поразен од вицепрвакот на свој терен.

Супер лига, плеј-оф, 10. коло, распоред:
Бутел – Пролет
Вардар – Тиквеш 
Охрид – Еурофарм Пелистер
Алкалоид – Струга

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР12110135
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1200120

Интересна битка се очекува и за првите три позиции во плеј-аут фазата, во која најблиску до опстанок е тимот на Прилеп. За директен опстанок во суперлигашката конкуренција се борат Куманово, Еурофарм Пелистер 2 и Вардар Неготино.

Теоретски шанси за 3. позиција има Мулти Есенс, но дебитантот од Автокоманда ќе треба до крајот од сезоната да биде непобедлив.

Супер лига, плеј-аут, 10. коло, распоред:
Еурофарм Пелистер 2 – Вардар Неготино
Мулти Есенс – Прилеп
Скопје – Куманово
Голден Арт слоб.

ПозЕкипаНПРЛБ
1МРК КУМАНОВО13101232
2ПРИЛЕП1291230
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21290330
4ВАРДАР НЕГОТИНО1380524
5МУЛТИЕСЕНС1261520
6ГОЛДЕН АРТ1241716
7СКОПЈЕ 20201220106
8АЕРОДРОМ1400142