Камческа броеше до 11, Деспина не виде мака со Астибо

Екипата на Деспина на гостувањето во Штип кај Астибо забележа победа, која што беше изразена со десет гола разлика, 31:21 (14:11).

За прилепскиот тим ова беше десетта победа во единственото женско сениорско натпреварување во Македонија.

Прилепчанки до победата дојдоа со подобрата игра во вториот дел, во кој целосно доминираа на теренот и не дозволија ни најмал напредок во играта на домаќинките.

Расположена за игра во победничката екипа беше Ангела Камческа, која постигна 11 погодоци, а ја следеше Елина Риполоска со пет реализации.

Во таборот на Астибо стандардно прв стрелец беше искусната Марија Анчева со 11 погодоци, но немаше доволно поддршка од своите колешки.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243