Две „македонски“ екипи во четвртфиналето на Купот на Чешка

Два од трите тима каде што настапуваат македонските интернационалци обезбедија место во четвртфиналето на Купот на Чешка.

Талент Плзен на Никола Костески имаше најлесна задача и славеше кај Цемент Хранице со 30-23, а десното крило даде четири гола.

Брно на Дејан Кукуловски на домашен терен беше подобар од составот на Копривнице со 27-24, а левиот бек немаше погодоци.

Маломерице Брно на Синиша Павлов загуби дома од Нове Весели со 36-20, а македонскиот интернационалец постигна три гола.

Дополнително ќе бидат познати двојките за четвртфиналето, каде е можен македонски двобој меѓу Кукуловски и Костески.