Првенства

„Би било ненормално и нереално да имаме уште една шампионска година“

Тренерите на претставниците од Унгарија во женската Лига на шампиони на почетокот на сезоната ги истакнаа своите фаворити и очекувањата за пласман на завршниот турнир. Тренерот на Ѓер, Габор Дани не очекува дека уште...

Романките бунтуваат: Ако нема премии – нема да играме за репрезентацијата!

Репрезентацијата на Романија забележа две победи во септемврискиот квалификациски циклус за EП 2020 (над Украина и Фарски Острови), но и покрај тоа ракометарките побараа состанок со претседателот на федерацијата, Александар Деду на аеродромот пред...

Пред дербито: Полицијата ја „чешла“ Арената во Ховде после дојава за бомба

Неколку часа пред одигрувањето на натпреварот меѓу екипите на Ховде и Иштад ИФ во салата добиле телефонски повик при што била упатена закана за поставена бомба во салата каде што вечерва треба да се...

Кугис: Периќ ме покани во Вардар, среќен сум што работам со таков стручњак

Голманот кој летово пристигна во редовите на Вардар од Летонија, Артур Кугис потврдува дека е задоволен од трансферот кај актуелниот првак. Тој полека се адаптира на играта на „црвено-црните“ и покажува дека како што...

На ден пред „пеколот“ кај Вардар, Кил ќе игра натпревар во Бундес лигата!

Ракометарите на Кил, кои играат во одлична форма последниот месец дена по поразот од Магдебург во Бундеслигата, ги чека тешко гостување во Скопје кај европскиот првак Вардар. Покрај тоа што на теренот ќе го...

Ќе гори „Јане Сандански“ – Вардар пушта дополнителни билети во продажба пред Кил!

Како што беше стандардна практика во минатите сезони, пред секој позначаен натпревар на европскиот првак Вардар кога се бараше билет повеќе, раководоството се решаваше за популарен потег. Така ќе биде сега, па оние кои не...

Мец немаше милост за Ѓорѓиевска и Подравка, Крим изненаден дома

Во првото коло од Лигата на шампиони за жени фаворитките остварија победи, единствено Крим беше изненаден на домашен терен од претставникот од Чешка, Мост Бањик. Подравка на гостувањето кај Мец доживеа катастрофален пораз од 40:26....

Мец немаше милост за Ѓорѓиевска и Подравка, Крим изненаден дома

Во првото коло од Лигата на шампиони за жени фаворитките остварија победи, единствено Крим беше изненаден на домашен терен од претставникот од Чешка, Мост Бањик. Подравка на гостувањето кај Мец доживеа катастрофален пораз од 40:26....

Миркуловски и Вецлар загубија од „лавовите“, Талески и Балинген немоќни дома

Во осмото коло од Бундес лигата претставниците од Македонија кои имаа настап на неделните натпревари, Филип Миркуловски и Филип Талески имаа скромен учинок за своите екипи и запишаа нови порази. Миркуловски со Вецлар на гостувањето...

Даскалоски за 24 Ракомет: Добро е што се четири разлика, поголема предност може да...

Екипата на Бутел Скопје ќе понесе четири гола предност на реваншот во Украина кој следната недела ќе се одигра на теренот на ЗТР Запорожје. Бутел Скопје победи со 18:14 на првиот дуел и овој...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ