Првенства

Бутел со пораз се враќа во Австрија, во Скопје ќе брка пет гола негатива

Екипата на Бутел Скопје на гостувањето во Австрија кај Алпла Хард беше поразена со 26:21, во натпревар од првиот дуел од второто квалификациско коло од Лига на Европа. Алпла Хард во речиси целиот натпревар имаше...

Два македонски клуба ќе играат во Лигата на Европа, ќе имаме претставник и во...

ЕХФ денеска ги објави ранкинзите на федерациите за следната сезона, 2023/24, а Македонија ќе има четири претставници во европските купови. Како што беше најавено по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ, ќе има посебен...

Валтер и Радовиќ едногласни: Еурофарм Пелистер посакува да оди скалило погоре во Европа!

Македонскиот вицепрвак Еурофарм Пелистер, кој во новата натпреварувачка сезона влезе со изменет состав од претходната сезона, но и со нов тренер, ќе се обиде да направи чекор плус во Лига на Европа. Тимот од...

Македонскиот шампион ќе добие директно место во ЛШ следната сезона!

Европската ракометна федерација денеска ги објави ранкинзите на федерациите за следната сезона, 2023/24, па познато е колку евро претставници ќе има Македонија. Како што беше најавено по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ, ќе...

Најмалку три месеци пауза за Мораеш, неизвесен е настапот на СП!

Некогашниот член на Вардар, Кил, Веспрем и Бенфика, Рожерио Мораеш, до последен момент ќе биде неизвесен за настап на Светското првенство во дресот на Бразил. Екс вардарецот, кој сега игра за бундеслигашот Мелсунген, се повреди...

Франција со нов капитен против Македонија

На стартот на ЕХФ неделата, селекторот на Франција, Оливие Крумболц, објави дека репрезентацијата ќе има нов капитен. Станува збор за средниот бек на унгарскиот Ѓер, Естел Нзе Минко, која доаѓа на местото на Корел Ласурс. Таа...

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Бутел со најсилен ростер во лов на „ѓаволи“ во Хард

Ракометарите на Бутел Скопје денеска ќе го одиграат првиот натпревар од второто квалификациско коло од Лигата на Европа. Ривал е соствот на австрискиот вицепрвак Алпла Хард, кој во претходната рунда го елиминираше Еурофарм Пелистер 2. Тренерот...

Начевски и Николов со нова евро обврска во Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација ги делегираше официјалните лица за третото и четвртото коло во Лигата на шампионите. Тројца Македонци ќе патуваат во Германија и ќе бидат дел од натпреварите на бундес шампионот. Драган Начевски ќе биде делегат...

Од Алпла Хард порачаа: Шансите за групна фаза постојат, само треба да ги искористиме

Австрискиот вицепрвак Алпла Хард по Еурофарм Пелистер 2, повторно ќе се надигрува со македонски тим во второто квалификациско коло од Лигата на Европа. Спортскиот директор на австрискиот тим, Томас Хуемер, вели дека шансите за групна...

Адемар Леон ќе бара оштета за Бомаштар, иако тој веќе игра за друг клуб

Екипата на Адемар Леон ќе бара обесштетување за српскиот репрезентативец, голманот Милан Бомаштар, кој, моментално, го носи дресот на Сковде од Шведска, пренесува шпанскиот портал „Ла нуева кроника”. Иако клубот ја прекина соработката со Бомаштар...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ