понеделник, јануари 25, 2021

СП

Главоболки за Гисласон: Му откажаа уште тројца играчи за СП поради „семејни причини“

Главоболите за селекторот на Германија, Алфред Гисласон допрва ќе се зголемуваат. Откако претходно остана без Винцек, Сутон, Семпер и Виде, германскиот селектор денеска доби нови лоши вести. Кружниот напаѓач Хендрик Пекелер, десниот бек Штефан Вајнхолд...

Норвешка со една репрезентација на СП, а со „втор тим“ во квалификации за ЕП

Селекторот на норвешката репрезентација, Кристијан Берге, објави списоци на „А“ и „Б“ репрезентации за декемвриските собири пред стартот на подготовките за Светското првенство и продолжението на квалификациите за Европското првенство. Норвежаните не сакаат да ризикуваат...

САД на Мундијалот со ракометари од Фленсбург, Елверум, Кристијанштад, Адемар Леон…

Репрезентацијата на САД која доби вајлд карта за настап на Светкото првенство 2021 година во Египет за мажи, веднаш потоа го објави поширокиот список на кој се најдоа 35 ракометари од кои најголемиот дел...

Хрватско трио од Вардар и Хорват на првиот список на Червар, Гаџа и Мандалиниќ...

Селекторот на машката репрезентација на Хрватска, Лино Червар, го објави првиот список со 19 ракометари што ќе ги стартуваат подготовките за настапот на Мундијалот во Египет. Покрај другите, на списокот се најдоа десното крило на...

Двајца екс вардарци ќе го предводат Бразил на СП во Египет

Селекторот на бразилската репрезентација, Маркус Тата Oливеира, го објави скратениот список на 20 ракометари кои ќе бидат дел од Мундијалот во Египет. Од нив дури 17 се интернационалци, а само тројца настапуваат за најдобриот домашен...

Уште еден Германец во аут за СП: Виде нема да игра во Египет!

Како одминуваат последните денови од 2020 година, така се зголемуваат проблемите на германскиот селектор Алфред Гисласон. По отказот на Винцек, како и повредите на Семпер и Сутон, откажа и десниот бек на Фуксе Берлин, Фабијан...

Кристијан Дисингер во конкуренција за настап на Мундијалот во Египет (ФОТО)

Откако кружниот напаѓач на Кил, Патрик Винцек, реши да го откаже учеството на Мундијалот во Египет, списокот на германскиот селектор Алфред Гисласон од 35 играчи пред СП се скрати на 32 можни кандидати. Во конкуренција...

Почнаа отказите – Винцек нема да игра на Мундијалот во Египет

Во изминатиот период имаше доста коментари и реакции од ракометари и тренери дека е најдобро претстојното Светско првенство во Египет да биде одложено. Прв ракометар кој одлучи да не настапува на првенството е Патрик...

„САД сериозно се подготвува за СП, ќе се формира и професинална ракометна лига“

Пред неполн месец ИХФ без квалификации и овозможи на репрезентацијата на САД да учествува на претстоjното Светско првенство во Египет. Главна причина за ова е епидемијата на коронавирус и потешкотиите за организација на квалификации. Како...

„Ако се откаже Светското првенство, тоа ќе биде огромна загуба – особено за играчите“

Како што се наближува Светското првенство во Египет сè повеќе ракометари, тренери и ракометни работници се против одржување и сметаат дека треба да се одложи, но главен противник на тоа е првиот човек на...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ