Трета земја им се приклучува на Германија и Франција во организацијата на СП 2029

Германија и Франција ја добија организација на Мундијалот за мажи во 2029 година, а во комбинација се седум града и осум сала.

Тоа се Париз, Стразбур и Лион во Франција, како и Келн, Манхајм, Диселдорф и Штутгарт во Франција, но од германската федерација веќе ја известиле ИХФ дека посакуваат трета земја да се вклучи во организацијата.

Во комбинација се Холандија и Швајцарија, каде би се играле две групи од прелиминарната рунда, а во Германија би останале само две локации од четирите најавени.

Германија во 2025 ќе биде домаќин на СП за жени, во 2027 за мажи, а се кандидираше за Европските првенства во машка и женска конкуренција во 2032 година.