ВЕСТИ

Кизиќ: Најважно е дека победивме, продолжуваме понатаму во ист стил

Младиот голман на Вардар, Марко Кизиќ уште еднаш покажа дека е во одлична форма и повторно собра многу повеќе одбрани отколку Гедбан и Кугис заедно. Тој одработи уште еден дуел на високо ниво и полека...
video

Ниту тројца не можат да го запрат Стојанче Стоилов (ВИДЕО)

Вардар иако со шарен состав, успеа да ја оствари целта и да го совлада украинскиот првак Мотор Запорожје со 44-37 во регионалната СЕХА лига. Тренерот Едуард Кокшаров, во ростерот имаше дури четворица кружни напаѓачи и...

Дисингер ја обнови повредата, повторно неизвесен за Келце

Левиот бек на Вардар, Кристијан Дисингер одигра неколку минути против Мотор Запорожје, но мораше брзо на клупата. Тој ја обнови старата повреда на зглобот и повторно е неизвесно дали ќе може да игра против...

Вујовиќ: Вардар е пример како се бори со сите проблеми

Поранешниот ракометар на Вардар, Стеван Вујовиќ одигра добра средба и постигна 12 гола. Сепак, тој не можеше сам против „црвено-црните“, па на крајот мораше со своите колеги да си замине од Скопје со пораз. „Би...

Кокшаров: Ако треба и голманите ќе играат како бекови, важно е да победуваме

Екипата на Вардар уште еднаш дојде до победа, но повторно не можеше да смена на најсилниот состав. Тренерот Кокшаров мораше да импровизира, а такво нешто се најавува и за дуелот против Келце в сабота...

Вардар и Мотор се изнадаваа голови, но бодовите останаа во „Јане Сандански“

Ракометарите на Вардар имаа успешна генералка пред гостувањето во Полска кај Келце, а вечерва на свој терен беа подобри од Мотор Запорожје во рамки на СЕХА-лигата и славеа со 44:37. „Црвено-црните“ имаа тешка средба,...

Нант и Фуксе Берлин во трка за Ф4 во Купот на ЕХФ, се чека...

Завршувањето на рокот за пријава за организација на финалниот турнир во Купот на ЕХФ донесе отворање на понудите, а две екипи влегуваат во трка за да бидат домаќини на најдобрите четири состави во ова...

Тренчевски и Крстевски му донесоа бод на Паргас

Тимот на Паргас ИФ, каде што настапуваат македонските интернационалци Илија Крстевски и Александар Тренчевски, освои голем бод на гостувањето кај Грифк, 30-30. Иако гостите водеа со 14-16 на полувремето, на крајот можеа и да загубат,...

Карбеска и Илиева ќе делат правда во Лигата на шампионите

Претстојниот викенд нема да има македонски  арбитри и делегати во машката Лига на шампиони, но тоа нема да биде случај во женската елитна конкуренција. Силвана Карбеска и Марија Илиева се делегирани од ЕХФ да делат...

Хробри Глогов ја плати сметката на Вардар

По ремито со европскиот шампион Вардар, 28-28 во Лигата на шампионите, ракометарите на Келце се вратија на обврските во домашниот шампионат. Бесот што не победија во Скопје, избраниците на Талант Душебаев, го истурија врз составот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ