Битолчанки рутински против Шампион за деветти сезонски триумф

Ракометарките на Пелистер во натпревар од 19. коло од Женската лига пред својата публика славеа над Шампион со 36:22.

За Пелистер ова беше деветти триумф во тековната сезона и со новите освоени бодови ја презеде 6. позиција на табелата.

Избраничките на Адријано Котевски на денешниот дуел немаа поголеми проблеми и трите бодови ги обезбедија уште во првото полувреме.

Битолчанки на пауза заминаа со предност од 22:6 и во вториот дел продолжија со истиот ритам од првите 30 минути.

Листата на стрелци кај Пелистер беше предводена од Ана Марија Талева и Анастасија Тодоровска, двете ракометарки имаа по шест погодоци, пет додадоа Сара Рујановска, Кристина Наумовска и Анастасија Дамјановска.

Кај скопскиот тим се истакна Ангела Петровска, која во мрежата на домаќините имаше десет успешни реализации.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243