Меѓу денешните натпревари главното внимание одново оди кон средбите од Европското првенство во женска конкуренција, а покрај тоа има и еден натпревар на домашна сцена.
На шампионатот во Данска има две дерби средби. Прво на терен излагаат составите на Франција и на Русија, а ова е дуел кој директно решава за првото место во групата 1 па со тоа и натпреварот добива на дополнително возбудување.
Дуелот на домашна сцена не решава ништо во поглед на тоа дали може да се обезбеди пласман во плеј-оф или не. Пролет веќе е во плеј-оф додека тимот на Јуниор Кисела вода оди сигурно во плеј-аут, па оттаму јасно е дека ова ќе биде средба за меѓусебен престиж.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
13:00ч
МАКАБИ ДИМОНА – ХАПОЕЛ ЛЕ ЗИОН (Израел 1)
13:30ч
ХАПОЕЛ АШДОД – МАКАБИ АВИШАИ МОЦКИН (Израел 1)
ХАПОЕЛ КИРИЈАТ – РЕХОВОТ (Израел 1)
14:00ч
МАКАБИ ЛЕ ЗИОН – МК БЕР ШЕВА (Израел 1)
НЕС ЦИОНА – БНЕИ ХЕРЦЛИЈА (Израел 1)
РАМАТ ХАШАРОН – МК ХОЛОН (Израел 1)
15:00ч
ДИНАМО СИНАРА – СТАВРОПОЛ (Русија Супер лига, жени)
16:00ч
АДЈИФ – ИЗЕВСК (Русија Супер лига, жени)
КРАСНОДАР – АЛИСА УФА (Русија Супер лига, жени)
18:00ч
ТУЛУЗ – ЕКС АН ПРОВАНС (Франција 1)
ЕГЕР – ПИК СЕГЕД (Унгарија 1)
18:15ч
ФРАНЦИЈА – РУСИЈА (Европско првенство, жени)
18:30ч
АОН ФИВЕРС – БРЕГЕНЦ (Австрија 1)
18:30ч
ПРОЛЕТ 62 – ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА (Македонија, Супер машка лига)
СТ. ПЕТЕРСБУРГ – ДОБЕЛЕС ТЕНАКС (Европски куп)
19:00ч
ГРАНОЉЕРС – БИДАСОА ИРУН (Шпанија Асобал0
КОЛДИНГ – МОРС (Данска 1)
АУЕ – ГРОСВАЛШТАТ (Германија, Бундес лига 2)
ИФК ИШТАД – РЕДБЕРГСЛИД (Шведска 1)
КРИСТИЈАНШТАД – ХАЛБИ (Шведска 1)
19:30ч
ЛЕМВИГ – БЈЕРИНГБРО СИЛКЕБРОГ (Данска 1)
ДОРМАГЕН – ХАМ ВЕСТФАЛЕН (Германија, Бундес лига 2)
Н-ЛИБЕК – ЛИБЕК ШВАРТАУ (Германија, Бундес лига 2)
19:45ч
АЗОТИ ПУЛАВИ – ЗАБЖЕ (Полска Супер лига)
20:00ч
ШАМБЕРИ – ИВРИ (Франција 1)
ШАРТР – ДАНКЕРК (Франција 1)
КРЕТЕЈ – МОНПЕЛЈЕ (Франција 1)
ЛИМОЖ – ТРЕМБЛЕ (Франција 1)
КОНСТАНЦ – ХУТЕНБЕРГ (Германија, Бундес лига 2)
20:30ч
ДАНСКА – ШВЕДСКА (Европско првенство, жени)
ПОРТО – БОАВИСТА (Португалија 1).