Швеѓаните минаа лесно против Русија, Ване беше незадржлив

Репрезентацијата на Шведска во првиот натпревар од главната фаза на Европското првенство славеше против едно од изненадувањата на ЕП, Русија, со резултат 29:23 во рамките од втората група.

Во првото и второто полувреме доминацијата на терен ја имаше репрезентацијата на Шведска. По израмнетиот почеток, 2:2, следуваше брза игра од страна на Швеѓаните, кои со погодоците на Ване и неколку одбрани на Паличка, започнаа да создаваат солидно водство до првата половина од првиот дел.

Избраниците на Глен Солберг имаа активен резултат од 5:2, 6:3 и 7:4. Ракометарите на Русија од 15. минута започнаа да играат подисциплинирано во своите напади и одбрана. Санталов и Ермаков ја одржуваа Русија во резултатска игра до крајот на првото полувреме.

По падот на играта во редовите на Шведска, главно се играше гол за гол и резултатот најчесто беше нерешен. Сепак, ракометарите на Шведска во последните минути од првото полувреме со серија од 4:0 се одлепија на 16:12, а на пауза заминаа со водство од плус три, 16:13.

Ракометарите на Велимир Петковиќ седум минути во вториот дел беа без постигнат погодок. Тоа беше главна причина Шведска повторно да започне да создава сериозна позитива и по десет минути игра во второто полувреме водството на Швеѓаните беше 20:15.

На десет минути пред крајот резултатот беше 24:20 за Шведска. Секој обид на Русија за камбек на натпреварот завршуваше без успех. Шведска имаше лесна завршница и во последните минути успеа да го надополни своето водство за конечни 29:23.

Незадржлив на теренот беше Хампус Ване со девет погодоци од десет обиди. Во Русија се истакна Александар Ермаков со пет погодоци.