Сагосен ја водеше Норвешка до победа над Бразил

Репрезентацијата на Норвешка ја забележа првата победа во квалификациите за Олимписките игри во Токио во рамки на групата 1. Норвежаните убедливо го совладаа Бразил со 32:20.

Почетокот на мечот им припадна на избраниците на Кристијан Берге, поведоа со 4:1, а Бразилците првиот гол го потигнаа во 5. минута. Сепак Бразил не се предаваше и во 15. минута Боргес погоди за израмнување на 9:9.

Норвешка го подигна нивото на игра и до крајот на првото полувреме обезбеди добра предност пред продолжението. После 30 минути игра беше 17:12. Во вториот дел фаворитот одигра колку што беше потребно и покажа дека е поквалитетен противник за висока победа од 12 гола разлика.

Предводник на репрезенацијата на Норвешка уште еднаш беше Сандер Сагосен кој постигна седум гола, а Бјорнсен и Јондал погодија по петпати. Во тимот на Бразил, Лангаро беше прв стрелец со четири гола, додека три постигна Родригез.