Пелистер се израдува на првата победа – го среди Шампион среде Скопје

Амбициозниот тим на Пелистер ја забележа првата победа во новата натпреварувачка сезона, откако на гостувањето во Скопје кај екипата на Шампион запиша убедлив триумф, со резултат 34:23 (16:8), во натпревар од 3. коло од Женската лига.

Ракометарките на Пелистер уште во првите 30 минути од натпреварот ја обезбедија победата. Составот на Пелистер во воведниот дел поведе со 4:1 и со расположените Наумовска, Босилковска и Талева од минута во минута ја зголемуваше својата резултатска предност. Шампион сѐ предаде уште на самиот старт и дозволи гостинките од Битола да доминираат во текот на целиот натпревар. Тимот од Битола при резултат од 8:5 направи одлична серија од 6:0, се одлепи на 14:5 и на полувреме замина со убедлива предност од 16:8.

По десетина минути игра во вториот дел предноста на Пелистер беше плус 10 гола разлика, 21:11. Ракометарките на Котевски во останатите 20 минути продолжија со исто темпо и нивната предност почна драстично да расте. Шампион немаше ниту сили, ниту пак време да го ублажи поразот, а разиграните ракометарки на Пелистер рутински ја завршија својата задача.

Најефикасни во Пелистер беа Моника Босилковска со девет гола, Кристина Наумовска со осум и Ана Марија Талева со седум погодоци. Во поразениот табор се истакнаа Сара Трајков со седум и Дона Тодоровска со пет гола.