Металург лесно ја скокна првата Куп пречка

Ракометарките на Металург обезбедија меч за пласман на Ф4 во Купот на Македонија, откако ја минаа првата пречка Астибо Штип.

Избраничките на Јулијана Дамчевска славеа во Автокоманда над штипскиот состав со убедливи 43-19.

Отворија домашните ракометарки со водство од 5-1 и понатаму се беше полесно. Штипјанки во еден момент намалија на минус два, 13-11, но до крајот на полувремето Металург влезе во уште посилен ритам. Домаќинките дадоа девет гола, а примија само еден за 22-12.

Победникот беше решен уште по првиот дел, па второто полувреме беше само формалоност, во кое ја дуплираа предноста до конечните 24 погодоци разлика.

Најдобри стрелци кај Металург беа Ива Младеновска со седум гола, како и Елена Ивановска и Ивана Арсениевска со шест гола, додека кај Астибо се истакна Драгана Стојанова со седум погодоци.