Лазаров и Нант преку Истр до четвртфинале во Лига Купот

Кире Лазаров со Нант обезбеди пласман во четвртфиналето од Купот на Франција откако во осминафиналето славеа победа портив Истр на гостински терен од 27:33.

Нант тешко го кршеше отпорот на Истр, екипите го менуваа водството без поголема предност од два гола на едната или другата страна. Се играше доста израмнето во првите 30 минути, а на полувреме Нант замина со предност од 16:18.

Натпреварот продолжи во ист стил во првите петнаесетина минути од продолжението, Истр успеа и да поведе во 43. минута. Сепак до крај Нант и Лазаров успеаја да го вратат водството и да стигнат до сигурна победа.

Кире Лазаров на овој натпревар немаше значителен учинок и дуелот го заврши со само еден погодок од единствениот удар кон противничкиот гол.