ДРАМА во Лисабон: Бенфика по продолженија го сруши Магдебург и го освои трофејот во ЛЕ!

Тимот на Бенфика ја освои титулата во второто по ранг европско клупско натпреварување, откако во финалниот натпревар славеше против бранителот на круната, Магдебург, по продолженија со 40-39.

Двете екипи се менуваа во водството во првиот дел и имаа свои моменти, а на пауза Бенфика водеше со 15-14. Во вториот дел Гулеруд, Муше и Кристијансон му донесоа на Магдебург плус три, 17-20, највисоки дотогаш, но во 45. минута Бенфика се врати во игра и израмни на 23-23. Оттогаш имаше дури девет израмнувања на резултатот.

Се играше гол за гол, а во последната минути беа постигнати два гола. Магдебург поведе преку Магнусон на три секунди до крајот со 32-31, а домаќините на Ф4 организираа напад и буквално во последната секунда Боргес погоди за реми и продолженија. Судиите прегледуваа снимка и го признаа голот.

Магдебург водеше со 35-34 по првите пет минути, но голманот на Бенфика, Сергеј Ернандес бранеше одлични. Калман израмни на 35-35 на стартот на второто продолжение, и повторно продолжи играта гол за гол. Португалскиот тим доби две исклучувања, па Магнусон имаше лесна задача да погоди за 37-38, а Мореира израмни на 38-38.

На стартот на последната минути бундеслигашот промаши, Мореира азни за 39-38 на триесетина секунди до крајот. Магдебург повторно имаше техничка грешка и Бенфика веќе можеше да го слави трофејот. Боргес стрелаше за 40-38, а до крајот Магдебург само намали на 40-39.

Рамел даде 11 гола за Бенфика, додека Ѓорѓиќ постигна осум за Бенфика, а кај бундеслигашот се истакнаа Магнусон со 12 и Хорнке со осум погодоци.