Ракометарите на Вардар денеска гостуваат во Нашице на нов дуел од СЕХА лигата каде што следува пресметка против Нексе во обид да се дојде до нови бодови.
После ЕХФ неделата за репрезентациите денеска ќе треба да се одработи задачата на клупски план така што за вардарци ова ќе биде вистински тест за формата пред средбите од Лигата на шампионите.
Ова гостување ќе биде незгодно, но ќе треба да се одработи на најдобар можен начин. Средбата почнува во 17 часот.
Денеска на терен ќе бидат и дел од интернационалците во Бундес лигата. Од Пешевски и Штутгарт ќе го пречекаат Балинген, додека Миркуловски со Вецлар ќе игра против Гепинген.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
16:00ч
БАРСЕЛОНА – ГВАДАЛАХАРА (Шпанија Асобал)
ЛУЧ – РОСТОВ ДОН (Русија Супер лига, жени)
16:30ч
РАБОТНИЧКИ – ПРИЛЕП (Македонија, Супер машка лига, плеј-аут)
17:00ч
НЕКСЕ – ВАРДАР (СЕХА лига)
ДИНАМО ПАНЧЕВО – РУДАР КОСТОЛАЦ (Србија Супер лига, плеј-оф)
ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ДИНАМО АСТРАХАН (Русија Супер лига)
КИЧЕВО 2020 – ГРК БОРЕЦ (Прва машка лига, плеј-аут)
18:00ч
НАНТ – КРЕТЕЈ (Франција 1)
КОБУРГ – КИЛ (Германија Бундес лига)
ЕРЛАНГЕН – ЕСЕН (Германија Бундес лига)
НОРДХОРН – МЕЛЗУНГЕН (Германија Бундес лига)
БИДАСОА ИРУН – ЛА РИОХА (Шпанија Асобал)
БАЛАТОНФУРЕДИ – БУДАКАЛАШ (Унгарија 1)
ЧЕГЛЕДИ – ВЕСПРЕМ ККФТ (Унгарија 1)
ЕГЕР – ТАТАБАЊА (Унгарија 1)
ОРОШАЗИ – ЃЕНЃЕШ (Унгарија 1)
ВЕСПРЕМ – ДАБАС (Унгарија 1)
ГРК ТИКВЕШ – АСТРАИОН (Македонија, Супер машка лига, плеј-аут)
18:30ч
ЖЕЛЕЗНИЧАР – ПАРТИЗАН (Србија Супер лига, плеј-оф)
19:00ч
ДАНКЕРК – ШАМБЕРИ (Франција 1)
СОНДЕРЈИСКЕ – ГОГ (Данска 1)
МАЛМЕ – КРИСТИЈАШТАД (Шведска 1, плеј-оф)
ИШТАД ИФ – ЛУГИ (Шведска 1, плеј-оф)
ХАМАРБИ – КУНГАЛВС (Шведска 2)
СКАНЕЛА – АИК (Шведска 2)
ВАСТЕРАС – РИМБО (Шведска 2)
РАДОВИШ – МЛАДОСТ БОГДАНЦИ (Македонија, Супер машка лига, плеј-аут)
19:30ч
ПУЕНТЕ ХЕНИЛ – МОРАЦО КАЊАС (Шпанија Асобал)
ВИЉА ДЕ АРАНДА – ПУЕРТО САГУНТО (Шпанија Асобал)
АЛБОРГ – СКЈЕРН (Данска 1)
КОЛДИНГ – РИНГСТЕД (Данска 1)
ЛЕМВИГ – ХОЛСТЕБРО (Данска 1)
МОРС – БЈЕРИНГБРО СИЛКЕБОРГ (Данска 1)
ЕСБЈЕРГ – АРХУС (Данска 1)
20:00ч
АТЛ. ВАЉАДОЛИД – НАВА (Шпанија Асобал)
БЕНИДОРМ – ХУЕСКА (Шпанија Асобал)
СИНФИН – ГРАНОЉЕРС (Шпанија Асобал)
ЦИСНЕ – АНАИТАСУНА (Шпанија Асобал)
БЕНФИКА – БРАГА (Португалија 1)
20:15ч
ШТУТГАРТ – БАЛИНГЕН (Германија Бундес лига)
ВЕЦЛАР – ГЕПИНГЕН (Германија Бундес лига)
20:30ч
КУЕНКА – АДЕМАР (Шпанија Асобал)
21:00ч
АКВА САНТАС – СПОРТИНГ (Португалија 1)
БЕЛЕНЕНСЕС – БОАВИСТА (Португалија 1)
22:00ч
ВИТОРИЈА – БОА ХОРА (Португалија 1)
23:00ч
ХОРТА – АВАНКА (Португалија 1)