Голема драма во Битола – Еурофарм Пелистер 2 и Бутел Скопје освоија само по бод (ФОТО)

Еурофарм Пелистер и Бутел Скопје во 10. коло од групата Б во Супер лигата одиграа неизвесен натпревар кој после голема драма заврши без победник 23:23. Во финишот и двете екипи можеа до победата но немаа реализација во клучниот момент.

Тимот на Еурофарм Пелистер 2 уште од почетокот беше решен на овој натпревар да обезбеди плеј-офот. Отворија со 3:1 и 4:2, но Бутел не дозволи противникот да се одлепи и брзо израмни. Со серија 3:0 гостинискиот тим го презема водството.

Се играше максимално борбено и израмнето, одбраната на двете страни беше добро организирана и екипите со многу проблеми стигнуваа до реализација. До полувремето Еурофарм Пелистер 2 беше подобар за еден гол и по 30. минути водеше 13:12.

Во вториот дел продолжи неизвесноста, после негативата на полувреме Бутел повторно минимално поведе и го контролираше резултатот. Гостите водеа 16:18 и во 45. минута беше 18:20, оваа предност од два гола се одржуваше подолг период.

Веќе во следната минута Бутел имаше напад за прво водство од три, но Кузмановски ја пресече топката и намали на 19:20. Иако Еурофарм Пелистер 2 беше многу блиску до израмнување, не успеваше да стигне до него.

Еурофарм Пелистер 2 – Бутел Скопје

После победата над Металург, ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 дојдоа до уште еден одличен резултат против Бутел Скопје откако ремизираа со 23:23. За Бутел Скопје овој бод беше и дефинитивна потврда за место во плеј-офот, додека за Еурофарм Пелистер 2 доближување уште еден чекор до разигрувањето за битка за титулата и местата кои водат во европските купови. Во денешното реми кое дојде откако на полувреме беше 13:12 за домашните и големо надигрување до последната минута, најефикасен играч на домашните беше Цветан Кузмановски со пет гола, додека прв стрелец на средбата беше Мирко Мајиќ со седум погодоци.

Завршницата беше драматична, момците на Александар Јовиќ во 55. минута успеаја да израмнат на 22:22 и шансите за триумф се зголемија. Следуваа реализации на двете страни, потоа Бутел Скопје промаши удар од далечина и во 59. минута домашниот тим имаше напад за водство.

После тајм аутот на Јовиќ, неговиот тим не усепа да организира напад и да погоди што беше шанса за Бутел. И тие го искористија своето право за минута одмор да подготват напад, но и тие беа неуспешни. Остана време и за Еурофарм Пелистер 2 кој уште еднаш одиграа брзоплето и не стигнаа до победата.

Ќе мораат сега битолчани да почекаат до претпоследното коло за да го официјализираат местото во плеј-офот, ако Прилеп и Тиквеш загубат, или ќе чекаат до последното во кое ќе се решава се.

Најефикасен во составот на Еурофарм Пелистер 2 беше Цветан Кузмановски со пет гола, додека по четири постигнаа Јован Талевски и Стефан Дрогришки. За тимот на Бутел Скопје, повторно најефикасен беше Мирко Мајиќ со седум гола, а Златко Мојсоски постигна пет.