Џабе работи, џабе не седи во карантин!

Откако имаше многу позитивни случаи на коронавирус во тимот на Рајн Некар Левен, сите членови на клубот се во карантин. Еден од најдобрите играчи на „лавовите“ е швајцарскиот репрезентативец Енди Шмид, кој го користи карантинот за да учи за тренер.

„Џабе работи, џабе не седи“ – оваа македонска поговорка се чини во пракса ја применува Шмид, кој со 36 години се приближува кон крајот на кариерата и знае што ќе работи потоа.

„Запишувам многу работи. Разгледувам опции во нападот за мојот тим против различно поставени одбрани и ситуации, но морам да учам уште“, вели Шмид.

Бундес лигата е во прекин, и како што одминува времето, така има се помалку шанси дека ќе продолжат натпреварите.

„Крај на сезоната е единственото решение, но не треба да биде прогласуван шампион со оглед на тоа што играа 26, некои 27 натпревари. По 26 меча не е можно да се проласи шампион и тимови што ќе испаднат“, изјави Шмид.

По 26 натпревари, Рајн Некар Левен се наоѓа на шестата позиција и најверојатно нема да игра во европските купови следната сезона.