Шампионски старт на Барса, со пресврт до бодовите кај ПИК Сегед!

Европскиот првак Барселона имаше победнички старт кон одбраната на титулата во Лигата на шампионите, откако со пресврт во второто полувреме славеше на тешкото гостување кај унгарскиот ПИК Сегед со 35-28. Домаќините имаа свои шанси, но до првите бодови оваа сезона ќе почекаат барем до следното коло.

Воведот во натпреварот понуди неизвесност, брз и атрактивен ракомет во кој двете екипи постигнуваа лесни голови. Сепак расположениот Алилиовиќ имаше свои минути и токму тој беше клучниот ракометар за разликата која ја создадоа домаќините пред преполнетата нова арена во Сегед. Барса создаваше чисти шанси за гол, но не успеваа да го измамат и Алиловиќ.

Пет разлика (10-5) за Сегед и нешто повеќе од 50% успешност во одбранети удари беа причина тренерот Ортега да го побара првиот тајм-аут во средина на првиот дел. Во составот на Барса се забележа отсуството на Лука Циндриќ, па Ортега ги ротираше Домен Макуц и Јанц Блаж на централната бековска позиција.

Кога се чинеше дека ракометарите на Сегед ја имаа контролата над резултатот и играта на терен, работите бргу се променија. Сегед грешеше во напад, Нилсен влезе на местото на индиспонираниот Перез де Варгас на голот на шпанскиот гигант и резултатот започна да се топи, а до крајот на првиот дел Барса имаше свои шанса да израмни, но по првите триесет минути домаќините го задржаа водството од минимален еден гол за конечни 15-14.

Фабрегас по паузата веднаш успеа да го израмни резултатот на 15-15. Следуваа ефикасни минути на обете страни, а одрбаната на Алиловиќ по обидот на Карслбогард ги врати унгарските прваци на два гола разлика. Сепак Барса ја врати резултатската неизвесност, по грешката и промашениот обид на Бодо, Мем го одведе натпреварот во егал, во 38 минута шпанците го преземаа водството,а минута подоцна ја искористија грешката на домаќините во додавање и на разочарување на унгарската публика заминаа на „плус два“ (22-20), за прв пат на овој дуел.

Тука некаде заврши отпорот на домаќинот, Сегед се почесто грешеше во нападот, а тоа значеше лесна реализација од контра напади за каталонците. Блаж Јанц од контра напад ги донесе највисоките „плус три“ 23-20 за Барса, по што следуваа три гола на пивотот Фабрегас за зголемување на водството на 26-21. До крајот само рутински беше одработен натпреварот и каталонскиот гигант се враќа дома со двата бода.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Фабрегас и Мем со по седум погодоци, шест постигна Ричардсон, додека пет пати стрелаше Гомез. Кај ПИК Сегед се истакна Бодо со пет, како и Баниди и Шоштариќ по четири гола.