ФОТО НА ДЕНОТ: Андријана Будимир – прва жена тренер победник во машката Прва лига

Екипите на Шампион и Скопје 2020 одиграа интересен натпревар за финиш на сезоната во плеј-офот во Првата машка лига.

Гостите со победата од 30:26 се изборија за првото место и за директен пласман во Супер лигата.

Тренерот на Скопје, Андријана Будимир, стана првата жена тренер што го освоила победничкиот пехар во прволигашката конкуренција.

Од идната сезона ќе биде и првата жена тренер што ќе води екипа во машата суперлигашка конкуренција.

Некогашната ракометарка на Кометал ЃП, Напредак, Валенсија, Шлагелсе…веќе остава свој тренерски белег и во македонскиот ракомет.