Унгарија му даде 44 гола на Уругвај

Селекцијата на Унгарија ја забележа втората победа на Светското првенство во Египет. По лесниот меч со Капе Верде, избраниците на Иштван Гулјаш имаа уште еден лесен двобој со Уругвај и славеа со 44-18.

Иако играа без Балог, Бенце Наѓ, Топиќ и Миклер, уште на полувремето Унгарците ја обезбедија победата кога стигнаа до плус осум, 16-8.

Вториот дел беше како на тренинг, унгарските репрезентативци уште повеќе „нагазија“, па Уругвај не знаеше од каде попрво да се брани. Освен голманите Секељ и Борбељ, стрелаа сите ракометари.

Најдобри поединци во победничкиот состав беа Мате со осум и Ѓери со шест голови, додека кај Уругва, Морандеира даде четири погодоци. И покрај овој пораз, Уругвај има шанса за прогрес во главната фаза, ако слави над Капе Верде во третото коло.

44 - 18
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
УНГАРИЈА1644Победа
УРУГВАЈ818Пораз

УНГАРИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Адријан Сипоспивот00
7Бендегуз Бокалево крило04
12Мартон Шекелиголман00
15Матијас Ѓерицентрален бек05
20Миклош Ростапивот14
22Стефан Сунајколево крило02
23Доминик Матедесен бек18
24Адам Борбелиголман00
25Родригез Алварездесно крило03
27Бенце Банхидипивот03
30Золтан Шиталев бек01
33Габор Анчиндесен бек14
39Рихард Бодолев бек04
47Петер Хорњакдесно крило01
66Мате Лекаицентрален бек04
77Егон Ханушцентрален бек01
 Вкупно 344

УРУГВАЈ

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Габриел Чапаропивот11
4Факундо Листонпивот00
9Николас Фабрацентрален бек01
12Андрес Виераголман01
13Максимо Естебан Кансиодесен бек11
15Бруно Мендезпивот00
16Фелипе Гонзалесголман00
17Диего Морандеирадесен бек04
19Родриго Ботехарацентрален бек02
20Федерико Руболево крило01
22Себастијан Весинолев бек00
24Алехандро Веласколев бек02
26Матијас Ечеверилево крило00
34Херонимо Гојоагадесно крило01
36Кристијан Ростањо Риослево крило01
40Максимилијано Де Агреладесен бек03
 Вкупно 218

Officials

Судии:
Алиреза Мушавиан -Иран
Мајид Колахдужан -Иран
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1УНГАРИЈА63300
2ГЕРМАНИЈА43201
3УРУГВАЈ23102
4ЗЕЛЕН 'РТ03003