ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Баја Маре му донесе конкуренција на Толедо, Каденас бара пикер од Висла Плоцк

  • Левиот бек Дарко Стевановиќ кој претходно играше за Партизна, Балатонфуреди и последно Егер во Унгарија, се сели во катарскиот Ал Араби, откако потпиша договор на три сезони.
  • Пикерот Матеуш Пиечовски кој си замина од Висла Плоцк, е многу блиску до потпис со шпанскиот Адемар Леон. Тимот од Асобал е предводен од Маноло Каденас, кој соработуваше заедно со Пиечовски во полскиот тим.
  • Романскиот тим Баја Маре му донесе конкуренција на Жозе Толедо. Станува збор за  28-годишниот десен бек Никола Шкробиќ, кој последната сезона играше за Банијас во Обединетите Арапски Емирати.
  • Рускиот првак Чеховски Медведи по Артем Кулак, го обезбеди потписот и на пикерот Александар Ермаков во следните три години. Ермаков претходно настапуваше за Динамо Астрахан.
  • Словенечкиот лев бек Јака Шпилјак, кој во последните четири сезони беше дел од шпанскиот Сагунто, ја продолжува кариерата во Асобал, но во друг клуб – Бенидорм, со кој потпиша договор за следната сезона.
  • Десното крило Ник Томинец ја продолжи соработката со швајцарскиот шампион Кадетен Шафхаузен, откако потпиша договор за следните три сезони.