Томовски блескаше на голот, му донесе триумф на Лудвигсхафен

Тимот на Лудвигсхафен, каде што брани македонскиот репрезентативец Мартин Томовски, во натпревар од Бундес лигата беше подобар од составот на Балинген со 27:22.

Уште од самиот почеток, Лудвигсхафен беше подобар противник и успеа предноста да ја сочува до самиот крај. Домаќинот на полувреме замина со предност од два гола разлика, 14:12.

Во вториот дел, Балинген не успеа да направи пресврт, а предноста на Лудвигсхафен беше од три до четири гола разлика. Крајниот исход беше плус пет разлика за екипата во која настапува Томовски.

Македонскиот голман имаше одлична партија меѓу стативите и успеа да забележи 17 интервенции. За Лудвигсхафен ова беа важни бодови во борбата за опстанок во најквалитетната лига на светот.