СТРУГА 2022: Мојсовски – Овој турнир да биде мотив плус за многу деца да почнат да тренираат ракомет

Од 16 до 20 август на отвореното игралиште „Горан Попоски Бабец“ ќе се одржи 50.издание на Струшкиот турнир.

Покрај домаќинот Струга, ќе играат уште четири македонски екипи – Вардар, Еурофарм Пелистер, Бутел Скопје и Алкалоид, како и три странски екипи – АЕК Атина, Татран Прешов и Целје.

Некогашниот ракометар на Струга и македонски репрезентативец, а сега директор на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски вели дека македонската јавност ќе може да гледа одлични натпревари.

„Многумина од нас ги направиле првите чекори на турнирот во Струга. Големо е задоволството и честа да се биде дел од организацијата на овој турнир, кој е од огромно значење и еден од најстарите во Европа. Се надевам дека овој турнир од следното лето ќе биде под покровителство на претседателот на дражвата, како и други спортски настани. Ќе се гледа одличен ракомет, сакаме фер и коректен турнир, ека победи најдобриот. Македонската јавност ќе може да гледа одлични натпревари. Ракометот уште го има епитетот спорт број 1 во нашата држава, а овој турнир да биде мотив плус за многу деца да почнат да тренираат ракомет“, вели Мојсовски.

Турнирот ќе трае од 16 до 20 август, а ќе стартува со натпреварот меѓу Струга и Еурофарм Пелистер од 17:00 часот.