СП кадетки: Фаворитите според планот, ривалите на Македонија дадоа 78 гола!

Во вториот дел од денешните натпревари на Светското првенство во Македонија за кадетки беа постигнати очекувани резултати.

Сите фаворити забележаа победи. Романија, Данска, Македонија, Холандија, Германија и Унгарија беа убедливи против своите противници.

Јужна Кореја мораше малку да се помачи за триумф над селекцијата на Швајцарија, додека ривалите на Македонија во групната фаза, Иран и Узбекистан одиграа натпревар со многу голови.

Иран славеше со 47-31, а најистакната поединка во иранскиот состав беше Фатиме Мерики со 11 голови, додека Настаран Коџурифарахани и Маеде Ошахи дадоа по осум гола.

Во селекцијата на Узбекистан се истакнаа Севинч Еркабаева и Гулашај Имињонова со по шест гола.

Македонија игра денеска со Узбекистан, додека на 2 август ќе се соочи со Иран, но веќе знае од каде доаѓа најголемата опасност од двата ривали.