Реми и во Скопје: Бутел и Металург имаа напади за победа, но добија само по бод

Екипите на Бутел Скопје и Металург одиграа нерешено, 23:23 откако во последните напади не успеаја да реализираат и едниот и другиот тим. Во текот на сите 60 минути имаше надигрување, но и грешки на двете страни така што на крајот освојувањето на по еден бод делува како реален епилог.

Од почетокот се влезе во интересен двобој и беше јасно дека нијанси ќе решаваат. Домашните поведоа со 3:0 и ја имаа контролата на натпреварот. Металург играше тешко на почеток, а грешките кои се правеа беа казнувани од домашните. Сепак, полека се фаќаше приклучок, па дојде до израмнување на 5:5.

До крајот на првото полувреме немаше многу големо одвојување на некој тим и разликата беше гол до два. Металург стигна до 11:9 во финишот на првите 30 минути, но не беа зачувани, па на одмор беше само еден гол позитива. Металург имаше предност од 12:11.

Второто полувреме донесе само продолжение на играта која беше прикажана во првиот дел. Ниту едниот ниту другиот состав не успеаја да се истакнат премногу во реализацијата, а имаше грешки и на двете страни. Металург беше во предност долго, но најмногу имаше два позитива.

При резултат 19:20 стартуваше пресвртот. Домашните стигнаа до водство од 21:20, а потоа имаа и 23:21. Сепак, на четири минути до крајот резултатот беше 23:23 откако Хорват и Серафимов реализираа. До последната минута не се случуваше ништо. А тогаш на 15 секунди до крајот Калуѓеровиќ направи чекори. На 11 секунди до крајот Бутел имаше тајм-аут, но ударот на Трифковиќ беше одбрането од Дупјачанец.

На крајот беше нерешено, 23:23, па после дуелот во Струга и овој финишираше без победник.

23 - 23
Конечен резултат

Место

УС „Антон Димитров“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
БУТЕЛ1123Реми
МЕТАЛУРГ1223Реми

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
6Јовица Младеновскилев бек03
7Томче Стојановскилев бек03
8Димитар Ѓеоргиевскицентрален бек01
9Марко Божиновскилево крило00
10Марко Митевцентрален бек00
14Бојан Спасовскипивот10
15Златко Мојсоскидесно крило03
17Бојан Спасовскидесен бек00
18Христијан Милошевскилев бек00
23Горан Печенковскицентрален бек00
24Златко Даскалоскиголман00
26Душан Трифковиќ-03
30Бојан Блажевскиголман00
33Владимир Јевтиќ-07
34Кристијан Василевскипивот01
64Мирко Мајиќлево крило02
 Вкупно 123

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Александар Петковскидесен бек00
6Милан Поповиќлево крило05
7Дарио Кофилоскилево крило00
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило00
13Златко Хорватдесно крило08
15Василије Калуѓеровиќлев бек12
17Мартин Серафимовдесен бек16
19Милан Лазаревскипивот10
20Даниел Ѓорѓескиголман00
27Теодор Тодескилев бек00
28Андреј Митиќпивот00
42Момир Рниќлев бек00
44Стефан Додиќцентрален бек02
64Велко Маркоскилев бек00
 Вкупно 323

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
НИКОЛОВСКИ АЦО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-ОФ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР22006
2ВАРДАР 196111003
3ОХРИД11003
4СТРУГА11003
5ПРОЛЕТ11003
6БУТЕЛ11003
7ПРИЛЕП21013
8РАДОВИШ10010