Пролет со рутински триумф над Прилеп, ќе се бори за завршниот турнир во Купот

Ракометарите на Пролет обезбедија меч за пласман на Ф4 во Купот на Македонија откако во полуфиналето од групата Б го совладаа тимот на Прилеп со 34-25.

Фаворитот на натпреварот ја оправда улогата и без многу проблеми стигна до победата. Добро отврори Пролет, поведе со 4:1, но Прилеп возврати и намали на 4:3. Првите десетина минути прилепчани добро се држеа, но потоа доминираше само еден тим на теренот.

Од 7:6 следуваше серија од 7:1 со која Пролет првпат се одлепи на сигурно водство. До крајот на првиот дел фаворизираниот тим постојано ја зголемуваа разликата и на полувреме имаше предност од 20:12.

Веднаш на почетокот на вториот дел разликата надмина и десет разлика, Прилеп немаше одговор на играта на пртивникот и немаше шанси да избегне пораз на овој дуел. Со оваа победа Пролет обезбеди дуел со подобриот од Младост и Еурофарм Пелистер.

Најефикасни во победничкиот тим беа Аларов и Василевски со по седум погодоци, а шест постигна Палевски. За екипата на Прилеп прв стрелец беше Рустамов со шест гола, додека Гавашелишвили и Трајковски погодија по петпати.