„Пред да заминам од Вардар побарав совет само од Ристовски“

Младиот голман Марко Кизиќ многумина го гледаа како иднината на голот на Вардар, но тој летово одлучи да го напушти матичниот клуб и родниот град и да се пресели во Битола во редовите на Еурофарм Пелистер.

Единствени совети кои ги послушал и кои му биле важни пред да замине биле оние на Борко Ристовски и на неговиот брат Никола.

„Од соиграчите зборував единствено со Борко (Ристовски) и тој ми рече ’Не сум сигурен во твојата одлука и мислам дека грешиш’, но истовремено ми потенцираше дека тоа е моја одлука и дека јас треба да го направам она што сметам дека е најдобро за мене. Се консултирав и со брат ми, Никола, кој ми посочи дека нема да ми биде лесно, нов град, нова средина, нов клуб, излегувам од комфорна зона и од се она што го знам досега, но истовремено ако добијам шанса за докажување и напредување тоа е понуда што не се пропушта.“

Подолу прочитајте го комплетното интервју со голманот…

ИНТЕРВЈУ МАРКО КИЗИЌ: Голманите се чудна „раса“, кога некој те мава со топка, а ти не бегаш, мора да ти фали нешто!