Охрид го собра цел плен од Радовиш

Ракометарите на Охрид се вратија на победите после поразот ов Вардар во минатото коло и на гостувањето кај Радовиш во четвртото коло од Супер лигата ја забележаа третата победа. Охрид триумфираше со 19:26.

Избраниците на Раде Стојановиќ одиграа одличен натпревар особено во второто полувреме и остварија сигурна и убедлива победа. Натпреварот започна доста израмнето и во поголемиот дел од првите 30 минути се играше гол за гол без поголемо водство на едната или на другата страна.

Охрид пред паузата успеа да направи позначителна разлика и на одмор да замине со три позитива и резултат 7:10. И второто полувреме продолжи во ист ритам без многу голови, но гостинскиот тим играше поквалитетно и сигурно го водеше натпреварот кон победа.

Во 45. минута Охрид стигна до највисоко водство кога поведе со 11:19. До крај на натпреварот Охриѓани без поголеми проблеми го сочуваа водството и запишаа нови бодови со убедлив триумф.

19 - 26
Конечен резултат

Место

Спортска сала „25 МАЈ“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАДОВИШ719Пораз
ОХРИД1026Победа

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман00
3Зоран Стојановскилево крило04
7Александар Долдуровлево крило00
9Спасе Ѓоргиевдесно крило01
10Здравко Постоловцентрален бек14
11Аце Спасовлев бек00
12Александар Ристовголман00
16Александар Мицевголман00
18Ангелче Органџиевлев бек04
19Дино Мехиќдесен бек00
19Александар Марковлев бек00
23Кристијан Ристовлево крило01
71Филип Трајановдесно крило00
77Александар Вујниќ-15
88Томче Трајчевскипивот00
90Филип Костадинов-00
 Вкупно 219

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
77Алекса Милошевиќдесен бек01
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило05
5Мартин Ивановскицентрален бек01
6Филип Кривокапиќцентрален бек07
8Наум Костовдесно крило02
10Филип Николовдесен бек00
11Мице Шилеговдесно крило04
12Христијан Коваческиголман00
14Михајло Младеновиќлев бек11
19Иван Тасескипивот03
24Мартин Манасковлев бек01
35Николче Ристескилево крило00
44Стефан Додиќцентрален бек10
55Христијан Димитриескипивот00
Филип Груборпивот11
 Вкупно 326

Officials

Судии:Делегат:
ВУКАШИНОВСКИ АЛЕКСАНДАР
ТРАЈКОВСКИ МИРКО
НАУМОВСКИ РУСЕ
ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120136
2ВАРДАР 196113120136
3БУТЕЛ13100330
4ПРОЛЕТ1380524
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21372423
6ТИКВЕШ 20141370621
7ОХРИД1361619
8МЕТАЛУРГ1360718
9ПРИЛЕП1340912
10СТРУГА1331910
11РАДОВИШ1310123
12СКОПЈЕ 20201300130