Ончев броеше до 17 гола против Тиквеш, Работнички им нанесе прв пораз на кавадарчани

Ракометарите на Работнички дојдоа до победа од 31:24 против лидерот во плеј-аут лигата, ГРК Тиквеш и останува на висока позиција во трката за опстанок така што битката ќе биде доста силна до крајот од сезоната. Ова беше прв пораз за ГРК Тиквеш, а со тоа се враќа неизвесноста и за првото место во плеј-аут групата од Супер машката лига.

Од почетокот на натпреварот се виде дека домашните се расположени за надигрување и дека имаат расположени ракометари. Предводени од Тоше Ончев кој делуваше незапирливо од почетокот на средбата беше лесно да се има контрола на овој дуел.

Во првите неколку минути разликата не беше така изразена, но полека се фаќаше ритам во кој се гледаше дека гостите тешко ќе можат да направат нешто повеќе на овој дуел.

На полувреме беше 14:11, а потоа следуваше неколку минути надигрување на почетокот на второто полувреме и комплетна доминација на домашните во последната четвртина од средбата.

Тимот на Работнички го имаше Ончев кој биеше речиси без грешка и лесно ја казнуваше секоја невнимателност и грешка на противникот. Во една таква игра беше обезбедена убава предност во завршниот дел од средбата така што можеше мирно да се одиграат последните минути.

Со оваа победа од 31:24 тимот на Работнички е на само три бода од Тиквеш, а има ист број бодови со Прилеп и КЛ 7 така што тука допрва ќе следува надигрување до крајот на сезоната во која остануваат уште осум кола.

31 - 24
Конечен резултат

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАБОТНИЧКИ1431Победа
ТИКВЕШ 20141124Пораз

РАБОТНИЧКИ

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Стефан Чакалиќлево крило00
6Кристијан Ташевскипивот00
8Давид Гашовскипивот02
9Дамјан Јакимовскидесно крило02
10Давид Димескилев бек00
19Кристијан Анѓелковскипивот00
21Давид Савревскидесно крило10
22Лука Вујовиќпивот11
23Тoше Ончевцентрален бек017
25Стефан Добревскилево крило00
28Петар Виларовголман00
31Виктор Крстевскилево крило02
33Стефан Крстевскицентрален бек06
66Вадим Виричлев бек00
77Ѓорѓи Дукадесен бек11
99Васил Гоговголман00
 Вкупно 331

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Александар Стојаноскиголман00
3Пеце Ѓорѓиоскипивот00
6Стефан Колоскилев бек00
9Орданчо Лазовлево крило00
12Марјан Велковголман00
14Душан Медиќцентрален бек03
16Васо Димитровголман00
18Вања Смиљаниќдесен бек010
19Дејан Гошевскидесен бек03
23Костадин Петровпивот00
24Дарко Кондевлево крило01
26Ристо Окардовпивот00
33Димитар Коцевлево крило00
34Страхиња Симиќцентрален бек01
77Јане Јанчевцентрален бек06
92Давид Иванов-00
 Вкупно 024

Officials

Судии:Делегат:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ
МЕТАЛАРИ КАМЕР

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-АУТ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ТИКВЕШ 2014970221
2ПРИЛЕП960318
3РАДОВИШ950415
4Г.А.-КЛ7950415
5ЈУНИОР К.В.941413
6МЛАДОСТ 1977941413
7РАБОТНИЧКИ940512
8АСТРАИОН90090