Од Прва лига во Шведска – Дејан Камчев се пресели во Никопинг

Кружниот напаѓач Дејан Камчев ќе го има првиот интернационален предизвик во кариерата и ќе игра во Скандинавија.

Македонецот кој беше дел од прволигашот Преспа од Ресен во пролетниот дел од сезоната ќе настапува за шведскиот тим Никопинг.

Овој тим е дел од Втората лига на оваа скандинавска земја и полусезоната ја заврши на четвртото место.

Освен за Преспа Ресен, Камчев во Македонија своевремено настапуваше и за тимот на МРК Вардар.

Камчев беше еден од најдобрите и најискусни играчи во составот на Преспа, па тимот од Ресен ќе мора без него да се снаоѓа во продолжение од сезоната.