Митревски: Имавме пад, но капитенот беше тука да го реши мечот

Голманот Никола Митревски беше еден од најзаслужните за победата на Македонија над Украина во првиот меч на Европското првенство. Во клучните моменти со фантастични интервенции ги сопре налетите на противникот и ја крена публиката на нозе.

После натпреварот Митревски ги сподели впечатоците од отворањето на првенството и тешката победа над незгодниот состав на Украина.

„Имавме водство цел натпревар и мислам дека заслуживме да победиме со повеќе разлика. Можеби мал период на пад на концентрацијата во одбрана и нападот не чинеше водството од пет разлика да се намали на еден, па и на нерешено да треба да олучуваме на крајот, но како и секогаш капитенот беше тука да го реши мечот. Горе-долу Украина одигра она што го очекувавме. Победа си е победа, не е важно дали е еден разлика или десет, важно е дека победивме и одиме да се подготвуваме за дуелот со Чешка. Во поголемиот дел од натпреварот го одигравме она што се договаравме, имаше падови и ситни грешки, но мислам дека разликата нема да одлучува туку бодовите за пласманот во следната фаза.

Второто коло е на програмата в недела кога Македонија се среќава со Чешка која мора да оди на победа по поразот од Австрија.