Мирно, лесно и убедливо за победа на Еурофарм Пелистер против Бутел

Ракометарите на Еурофарм Пелистер без поголеми проблеми дојдоа до победа од 27:20 против Бутел Скопје во 8. коло од Супер машката лига. Со контрола на играта од првата минута до крајот на средбата немаше никаква дилема кој ќе се израдува на трите бода.

Еурофарм Пелистер тргна во средбата со 4:0. Гостите играа тешко и не можеа да парираат. Одбраната не им беше на потребното ниво така што не можеа да дојдат до резултат со кој ќе може да се вратат во игра. Покрај тоа лесно се губеа и топки во нападот што овозможуваше домашните постојано да го зголемуваат водството, а воедно и на голманите да им биде тешко да бранат.

Силниот ритам на тимот од Битола беше причина за 16:7 на одмор. Oвие девет гола даваа сигурност за продолжението и најавија победа за Еурофарм Пелистер така што требаше само да се доврши задачата.

Второто полувреме не донесе премногу различен тек на настаните. Гостите намалија до седум разлика, но не можеа повеќе од тоа. При 20:13 за Еурофарм Пелистер дојде до стабилизирање на предноста.

Разликата главно се движеше од шест до осум гола така што на домашните им остана да одиграат мирно во финишот и да го добијат овој дуел на кој и без тоа беа фаворити. На крајот на семафорот остана 27:20 со што бодовите останаа во Битола, а Бутел Скопје ќе може да се обиде да дојде до нови бодови на некој следен натпревар.

27 - 20
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1627Победа
БУТЕЛ720Пораз

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек13
3Гоце Ојлескилево крило01
4Никола Маркоскипивот00
6Бојан Маџовскилево крило11
9Стипе Мандалиниќлев бек011
12Мартон Секељголман00
14Марио Танкоскицентрален бек00
18Јосип Периќцентрален бек03
19Ненад Костескидесно крило00
24Милорад Кукоскилев бек10
30Мартин Велковскидесен бек00
32Јосип Божиќ Павлетиќдесно крило04
59Елмир Граџанпивот03
74Немања Обрадовиќцентрален бек01
97Рение Табоадацентрален бек00
98Марко Кизиќголман00
 Вкупно 327

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Филип Фидановски-00
5Иван Андревски-00
6Јовица Младеновскилев бек14
7Томче Стојановскилев бек00
8Димитар Ѓеоргиевскицентрален бек00
10Марко Митевцентрален бек02
14Бојан Спасовскипивот00
15Златко Мојсоскидесно крило01
17Бојан Спасовскидесен бек01
22Стефан Стојчевиќпивот00
28Градимир Чаневскиголман00
30Бојан Блажевскиголман00
33Владимир Јевтиќ-02
64Мирко Мајиќлево крило09
94Денис Тотдесен бек10
96Кристијан Давитковскидесен бек11
 Вкупно 320

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
КАМИШЕВСКИ ДУШКО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120136
2ВАРДАР 196113120136
3БУТЕЛ13100330
4ПРОЛЕТ1380524
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21372423
6ТИКВЕШ 20141370621
7ОХРИД1361619
8МЕТАЛУРГ1360718
9ПРИЛЕП1340912
10СТРУГА1331910
11РАДОВИШ1310123
12СКОПЈЕ 20201300130